Basından

Alevi Forum Röportaj

Sanatçı Pınar Aydınlar ile Twitter'dan soru - cevap şeklinde bir röportaj yaptık.

Kendisine gösterdiği ilgi, alaka ve samimiyeti için teşekkür ediyoruz. 

Forumun resmi twitter sayfası. -
 www.twitter.com/aleviforum_com 

Alevi Forum'dan Soru 1 : Alevi örgütlerinin / kurumların taleplerinin mevcut hükümet tarafından görülmemiş olmasına karşı verdikleri tepki sizce yeterlimi? Aleviler daha ne yapmalı görülmek için ve kabul ettirmek için? 

Pınar Aydınlar : Alevi canların haklarını bu sistem anlayısı Osmanlı’dan bugune aralıksız red etmiş, yok saymıstır. Birlik olunabilse keşke, medet ummadan hiç kimseden, haklı oldugumuz davada omuz omuza mucadele edebilsek keske. 

Bunun birinci yolu bizi yok sayan Akp anlayışına Muharrem ayında sofralar kuran, gerçeğimizi, yolumuzu, çalınan haklarımızı devlete yakın insanlara , vakıflara, derneklere sunan kendi içimizdeki ihanetçileri, önder vasfından soyutlamak ve yaptırım guclerini ellerinden almakla baslayabiliriz.
Bugun cemevimize cümbüşevi diyecekler, alanlarda Alevileri yuhlatacaklar, çocuklarımızı asimile edecekler ve biz onlarla aynı sofraya oturacagız? BU KABUL EDİLEMEZ...BU İHANETDİR..!Soru 2 : Çocuklarımızın, gençlerimizin okullarda verilen zorunlu din dersleri ile asimile olma ihtimaline karşı ne yapmalıyız? Nasıl önlem almalı , bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Pınar Aydınlar : Sevgili dostlarım eğitim aileden başlar, yasadıgımız tarih, teknoloji egemenliginde gerici guçlerin elinde.
Elbette çocuklarımıza kendi gerçekligimizi ogretecegiz ancak bu ulkedeki sınıf savaşının, zenginin yoksulun üzerinde yaptığı haksızlıgı, halkların eşit hak ve özgurluk mucadelelerini ve bize yakışan paylaşmanın, yoldaş olmanın guzellıgini ve dostuda düşmanıda anlatmalıyız.
Okullar , egitim sistemini yonetenleri goruyoruz kadını yok sayan, ucuz çocuk işçilerin yolunu açan, Alevi, Kürt, Ermeni çocuklarını yok sayan bu anlayışla hep beraber mucadele etmeli.
Aleviler hep vardı ve hep var olacaktır bu topraklarda. Kardelenler gibi hep açacagız, buyutecegiz gelecegimiz yavrularımızı. Zorunlu din derslerine gerekli tavrı hep beraber koyacagız ve kabul etmeyecegiz tabiki.--------------------------------------------------Soru 3 : Alevi kimliğinizden çok, Medya'da siyasal kimliğiniz ön planda, seslendirdiğiniz şarkılardan mı, yoksa Özel tercih mi sizce ?


Pınar Aydınlar : Dostlarım, ben herzaman Alevi kimligimi onur duyarak her fırsatta dile getirmisimdir, bunu çok iyi bildiğinizi düşünüyorum. Ancak yasadıgımız baskı ve zulum çagı bizi görmezden gelenler, dilimizi, türkümüzü, savundugumuz degerleri yasaklayanlarla mucadele ediyoruz. Yani zor gunlerden geciyoruz mesele direnmektir, mesele yarınlara onurlu bır tarihin yoldası olabilmektir, mesele katledilen sınıfsız ve somurusuz bır dunyanın mucadelesini veren devrimcilerimize sahip çıkmaktır.

Ben bu mucadelede yer almadıktan sonra Alevi olmamın degeri ne olur soruyorum sizlere? Kimligimiz bizim gerçekliligimizdir, kimligimiz icin herseyi goze alırız. Direnmedik mi Hızır pasaya karsı , direnmedik mi işkencelerde, direnmedik mi haksızlıga... 
Okudugum turkuler tarihsel gercekligi barındırdıgı için İbrahım’in, Mahir’in, Deniz’in ve nicelerinin haklılıgından korktukları için bugun yargılanıyorum (yargılanıyoruz hep beraber) sadece gerçeklik içindeyiz. Dönen dönsün ben dönmeyecegim yolumdan, herkesin yolundan yurudugu yoldasları vardır. Pir Sultan yuregini tasıyanlar canımın canıdır.Soru 4 : Chp Genel başkan yardımcısı Akif Hamza Cebi nin " Seyid Rıza ya ilişkin nezdimizde itibarsızdır ve Cumhuriyete karşıydı " demesi ve katliamlarla ilgili bakış açısına, sizin yorumunuz nedir?
Ve ayrica, sanat dünyasından buna ilişkin hic kimseden ses çıkmamasını neye bağlayabiliriz ?Pınar Aydınlar : Sevgili dostlarım, bugun bu ulkenin katliam gercegi vardır ve ne yazık ki, egemen gucleri karsısına alamayan bir de sanatcı tutumları.
Seyid Rıza ' bizim için degerdir kıymetlidir '. İnsanların siyasi kimliklerini ya da başkaldırı gösterdiği ve nice yavrunun, kadının, erkegin olduruldugu esir dustuğu, ayrı dustugu, göçlere zorlandıgı Dersim Katliamı sorumluları da bellidir. Sadece yazıklar olsun demek isterim inkarcılara.!Not : 1937/38 Dersim Olayları ve Seyid Rıza forumumuz ve yorumlar burada - http://www.aleviforum.com/forumdisplay.php/87


------------------------------------


Soru 5 : Alevi sanatçılar birliği ya da ona benzer dayanışma göstereceğiniz bir platform var mı ? Yoksa eğer, Oluşmalı mıdır ?


Pınar Aydınlar : Benim bildiğim böyle bir platform yok ancak bizlerde kendi icimizde ayrılmış durumdayız. Kimi, iktidara dirsek temasını devam ettirmekte, Akp gecelerine hic sıkılmadan utanmadan gidebilmekte, kimi de ben ve benim gibi asla inandıgı degerleri hiç bir kapital guce degismemekte. Bugun yasadıgımız meseleler özü itibariyle mezhep’ten önce bir sınıf savaşı. Egemen sünni anlayış ve kendinden olmayanı red eden bir tutumda, Sosyalist bakış açısını içselleştirmediğimiz sürece daha çok kırılırız.
Ben Alevi kimliğimden hep onur duydum, ancak tüm halkların kardesce yasayacagı bır cografyanın mucadelesini veriyorum. Bugun Sivas katliamından, Çorum, Maraş, Gazi ve Roboski katliamının en onemli ortak ozelliği kimliklerinin kabul gorulmedigi bir iktidar golgesinde FAŞİZMLE YOK EDİLMESİDİR. IRKÇI GERİCİ BİR TUTUMLA YAKILDIK ,BOMBALANDIK.

Alevi sanatçı arkadaşlar haksızlıgın her kosede yasandigi bu memlekette daha duyarlı olabilseler, davet gelmeden egolarından arınıp hak mucadelesinde ezilenden yana olsalar benim gozumde en degerli yerde olurlar. Yani mesele insanın nasıl dogdugu degil, Alevi olması degil, gerçekten Pir Sultan gibi onurlu, dik, inandıgı yolda mazluma yoldaş olmasıdır, teslim olmamasıdır.!Soru 6 : Sosyal ve siyasal yönünüzü yani çizginizi belirlemede, Alevi kültürünün katkısı olduğunu düşünüyormusunuz?


Pınar Aydınlar : Elbette ki, gelenegim, görenegim. Gozumu açtıgım andan itibaren kendi gercekligim ezilen, daglara surulen, yasaklanan, yakılan bir halkın çocuguyum. Duvarında baglama yanında annnesinin yitirilen ve direniş gösteren degerlerin kitaplarıyla buyuyen bir genc olarak. Şu anda Turna ve Toprak’ımın annesiyim. Ben anneyim ve elbette özüme yakışır bir tavır sergileyecegim ve asla unutmayacagım, bilirim unutmak ihanettir.
Butun hayatım bu gerceklerden, yasadıklarımdan beslenecek, şekillenecegım. Ben su degilim içine döküldüğüm kalıbın şeklini alayım, ben Pınarım yeniden yeniden dogarım....


-----------------------------------


Alevi Forumdan : ve son olarak, eklemek istediğiniz bir mesaj takipcilerinize ve site ziyaretci okurlara varsa yazınız, genel bir mesaj olabilir, size bağlı.?


Pınar Aydınlar : Yasadıgımız zulumleri, kardes halkların yasadıgı zulumleri unutmayacagım. Birkez daha yasasın halkların kardesligi.

 

Kaynak: AleviForum