Basından

CHP’Lİ TANRIKULU PINAR AYDINLAR’IN ARACININ İŞARETLENMESİNİ MECLİS’E TAŞIDI

Türk Halk Müziği sanatçısı Pınar Aydınlar’ın aracının işaretlenmesini Meclis’e taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, “Bu sanatçımızın korunması için hangi önlemler alınmaktadır?” diye sordu.

ANKARA (ANKA) - Türk Halk Müziği sanatçısı Pınar Aydınlar’ın aracının işaretlenmesini Meclis’e taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, “Bu sanatçımızın korunması için hangi önlemler alınmaktadır?” diye sordu.

Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Türk Halk Müziği sanatçısı Pınar Aydınlar’ın 3 Mart 2013 tarihinde aracına kırmızı boya ile çarpı işareti konulduğu daha önce de kimliği belirsiz kişiler tarafından evine kadar takip edildiği yönünde ki bilgiler basınımıza yansımıştır.

Konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunan Aydınlar, Alevi ve muhalif kişiliğiyle bilinmektedir” diyerek şu soruları yöneltti: “Pınar Aydınlar’ın aracını işaretleyen, takip eden kişilerin ya da odakların ortaya çıkartılması için yapılan bir çalışma var mıdır? Elde edilen bulgular nelerdir? MOBESE kameralarının ve izleme tekniklerinin bu denli geliştiği bir dönemde hala karanlık güçlerin elini kolunu sallayarak ortada dolaşmaları ve yakalanamamaları nedenleri nedir? Bu durum bir emniyet zaafı değil midir? Devletin içerisinde bu kişileri ve odakları yönlendiren ve koruyan bazı güç odakları mı vardır? Son yıllarda Alevi kökenli yurttaşlarımızın evlerinin işaretlendiği, basıldığı yönünde pek çok olay vardır.

Hükümetin Alevi açılımı adı altında kampanya yürüttüğü bir dönemde bunların yaşanması bir tesadüf müdür? Bir taraftan açılım politikaları adı altında Alevilere yakın görünmeye çalışılırken diğer taraftan Alevilere yapılan bu baskılara seyirci kalınması bir çelişki değil midir? Emniyet birimleri vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumakla yükümlüdür.

Yaşanan bu olaylarda dikkate alındığında emniyetin etnik kimlik ayrımı yapmaksızın vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağladığını söylemek mümkün müdür? Türk Halk Müziği sanatçısı Pınar Aydınlar’ın başına bir şey gelmesi halinde bunun sorumlusu kim olacaktır? Bu sanatçımızın korunması için hangi önlemler alınmaktadır? Sizin İstanbul Valisi olduğunuz 19 Ocak 2007 yılında katledilen Hrant Dink de yine sizin bilginiz dahilinde defalarca tehdit edilmiş, ancak Dink’in korunması için hiçbir girişimde bulunulmamıştı. Aydınlar’a yönelik bu tehditlere karşı valiliğiniz dönemindeki tutumunuzu tekrar mı edeceksiniz?” (ANKA) (MG/OE) TBMM